 |
Договора про трудові відносини укладати необхідно.
Швидкоплинне сьогодення диктує свої правила і в бізнесі і в побуті, тому сучасна жінка передусім помічниця у справах чоловіка. Типова ситуація, коли чоловік приватний підприємець, який працює на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку, поряд дружина - надія та опора, яка в кіоску або в магазині попрацює, допоможе і на складі, і звітність до державних фондів, управління статистики та до податкової інспекції зробить.
З одного боку приватний підприємець з цього приводу не хвилюється, а з другого боку виходить, що хоч дружина і рідна, але договір про трудові відносини укласти з нею необхідно. Звернемося до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.98 № 727/98 ( Далі -Указ № 727) та Порядку надання Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом ДПА України від 22.10.99 № 599 (далі Порядок № 599).
У разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність за єдиним податком, він зобов'язаний додержуватися відповідних умов, зазначених у статті 1 Указу, однією з яких є, що у трудових відносинах, включаючи членів його родини, протягом року перебуває не більше 10 осіб.
Відносини суб'єкта підприємницької діяльності і найманих працівників регулюються трудовим та цивільним законодавством.
Кодекс законів про працю регулює, зокрема, трудові відносини осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Виконання робіт, надання послуг громадянином може здійснюватись як на підставі трудового договору, так і на інших юридичних підставах, зокрема, на підставі цивільно-правового договору. На усіх працівників, які працюють у фізичної особи понад п'ять днів, мають вестися трудові книжки.
Якщо платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманих працівників, то на кожну найману особу, враховуючи членів родини, він зобов'язаний отримати у податковому органі Довідку про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку. Отже, навіть сама назва довідки передбачає обов'язкову наявність трудових відносин між членами родини та підприємцем.
Підсумовуючи вище наведене, слід зауважити, якщо приватний підприємець використовує у своїй діяльності працю дружини та інших членів своєї родини, йому необхідно оформити трудові відносини :- По-перше заключити трудовий договір з членом родини та зареєструвати його у центрі зайнятості за адресою проживання підприємця;
- По-друге, на підставі зареєстрованого трудового договору отримати в податковій інспекції, в якій він стоїть на обліку, довідку про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку;
- По третє, якщо член родини підприємця займається реалізацією товарів або наданням послуг на нього необхідно зареєструвати Книгу обліку доходів та витрат (форма 10);
- Щомісячно сплачувати за найманого працівника 50% ставки єдиного податку.
Громадяни мають знати, що держава буде захищати соціальні та матеріальні інтереси тієї чи іншої людини лиш на величину її трудового внеску - яку заробітну плату вона отримувала і як при цьому сплачувались належні платежі до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування. Скажімо, розмір пенсії буде залежати від суми нарахованої заробітної плати, яка відображена в звітах до органів податкової служби та Пенсійного фонду. Аналогічна ситуація з нарахуванням «лікарняних», виплатою компенсації на випадок безробіття та інше.
І на останок, шановні підприємці, не порушуйте конституційні права громадян, виконуйте закони України, шануйте та поважайте працю своїх дружин та інших членів родини і саме на цих засадах будемо разом будувати майбутнє нашої країни
Версия для печати
|
|
 |